Bugün - 28 Mayıs 2016 Cumartesi
Van 20°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Güncel Ekonomi Siyaset Eğitim Sağlık Spor Kültür-Sanat Dünya Medya Ropörtaj Bölge Diğer »
Yazar Detayları

A. Baki Karaca

A. Baki Karaca - NASIL BİR BELEDİYE NASIL BİR BAŞKAN?

NASIL BİR BELEDİYE NASIL BİR BAŞKAN?
Yazı Tarihi: 06 Ekim 2013 Pazar

Birçok konu da gelişmemiş bir kentte yaşıyoruz. Bunun en büyük nedeni kuşkusuz liyakatsiz insanların hak etmedikleri makamları meşgul etmesinden kaynaklıdır. 

Çarpık kentleşme, tozlu çamurlu yollar, başlatılan yol çalışmalarının aylarca sürmesi, sadece Van’da yaşanan bir durumdur.  


Örnek vereyim bu ilin en işlek caddelerinden biri olan beş yolda ve benzeri yerlerde tam beş aydır başlatılan yol çalışmalarında ki düzensizlik çevreyi rezil etmiş durumda. Toz, duman, yağmur olunca çamurlaşan çevre, tam irileşmiş ama gelişmemiş bir köyü andırıyor. Tabi bu yazımda bu ilin belediyeden kaynaklanan sorunlarını yazmayacağım bu konuları başka bir yazıma bırakacağım. Bu yazımda en çok seçim öncesi usul ve gidişattan bahsedeceğim. Yâda ilke ve prensipleri yazmaya çalışacağım.


Her yıl aynı programsız çalışmalar Van’ı tanıdığım yaklaşık 33 yıldan beri devam ediyor. O kadar çok şey konuşuluyor ki bu il için ama nafile. Artık her konuşulanı hikâye görüyor Van halkı. Nedeni ise çok aldatıldı bu zavallı halk. Konuşulanların çeyreği yapılsaydı bu il her haliyle çok gelişirdi.


Seçim startı verildi partiler ve adaylar, adeta pusuda bekler gibi harekete geçtiler. Partilerde ve adaylardaki bu hareketliliği görünce insan keşke kendi beklentileri için gösterdikleri çabayı yaşadıkları il ve halkı için da gösterseler diye demeden edemiyor.
Partilerin bize genel merkezden dayatacağı insanlara oy vereceğiz yine. Bu anti demokratik uygulamalar temayül ve kamuoyu yoklamalarında da devam edecek muhtemelen. Ne acıdır ki geçtiğimiz seçimlerde bunları sıkça yaşadık. Tabi bu konular seçim ve partiler yasasından da kaynaklanan ve halkında sağlıklı düşünmeden araştırmadan boyun eğdiği bir sistemden kaynaklı sorunlar. 

Bu kez partilerden beklediğimiz belediye başkan adaylarını açıkladıkları zaman, adayı neden aday ettiklerini Van halkıyla paylaşsınlar. Hangi özelliklerinden, dolayı tercih edildiği, liyakatinden mi? Birikiminden mi? Tecrübesinden dolayı mı? Aday edildiğini bilmek Van halkının hakkı olsa gerek. Eğer partiler halk için çalıştıklarını ifade ediyorlarsa ki hep öyle diyorlar, o zaman adayın neden aday olduğunu aday açıklayacak ve neden aday gösterildiğini ise partisi açıklamalıdır bu halka. Bu bir görev olmalıdır. Kısaca hangi niteliklerinden dolayı aday edildi mutlaka kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Bakın dostlar şapkanızı önünüze bırakın ve iyi düşünün. Doğru oturalım doğru düşünelim ve doğru konuşalım. Bu halk yetersiz ve yeteneksiz insanların yönetiminden çok çekti. Vallahi Van çok kötü bir durumda. Bir iki istinası hariç şehir demek için kör olmamız lazım. Her gün alt yapı, üst yapı, elektrik, su, birçok çevre sorunu olan, dünyaca önemli gölüne sahip çıkamayan, çöp ve pislikten geçilmeyen sokakları olan, ahırları mahalle ortalarında olan, kokudan geçilmeyen, yüzlerce rezil durumda sorunların yaşandığı, halkının hiçe sayıldığı ve çileden çıkardığı, aynı zaman da bu dert dolusu yaraların sarılmadığı, ha bire geçiştirildiği, sadece oy deposu olarak görünen, sadece irileşmiş ama şehirleşmemiş bir Van’a, önce adam akıllı bir anlayışın hâkim olması kaçınılmazdır artık.

Daha altı ay var seçimlere yüzlerce insanın adı geçiyor aday adaylığı için kulislerde. Hep aynı hatalar yapılıyor. Aday olacaklar önce bu ilin sorunlarını çıkıp kamuoyuna açıklamalıdır. Sonra bu sorunları nasıl çözeceğini açıklamalıdır. Daha sonra en önemlisi projelerini açıklamalıdır ve açıklayacağı projelerini hangi kaynakla ve nasıl bir ekiple hayata geçireceğini Van halkıyla paylaşmalıdır. Yani anlayacağınız özellikleri bilgi birikimi olmayan, nitelikli olmayan, projesi olmayan, partisinin ve genel başkanının gölgesinden geçinen insanlar bu ile hiçbir fayda sağlayamaz haberiniz olsun.

Bence partiden ziyade şahıs önemlidir. Gelişmiş ülkelerde kişi, yani şahıs önemlidir. Anti demokratik uygulamalarda halk hiçe sayılır, karşısına bir türlü ayak oyunları ile dayatılan adaylara oy vermek zorunda kalır, bizde olduğu gibi. Ankara da adaylığın verilmesi için yapılan oyunları, dönen dolapları, düşülen rezil durumları hepimiz biliyoruz. 

Bu durumda halka çok görev düşüyor artık sürü mantığından hepimizin vazgeçmesi lazım. Kendisini, adayları, partileri, sorgulayan körü körüne oy vermeyen kendisini kimsenin kölesi etmeyen bir durumu ortaya koymamız lazım.
Bu nedenle adaylar Van halkına nasıl bir belediye başkanı olacaklarını ve nasıl bir belediye yöneteceklerini açıklamalıdırlar. Tabi anlatırken elle tutulur projeler olması lazım. Bu güne kadar yapılan boş açıklamalar gibi olmasın artık. Van halkının karnı tok bilesiniz.

Son olarak bugün aday olmak için daha doğrusu hedefe varmak için her yol mubahtır deyip kişiliğinizi ayaklar altına atarsanız, yarın da Van halkını satarsınız bu kente hiç bir hizmet yapamazsınız. Kendi cebinizi yâda yakınlarınızın cebini doldurursunuz örnekleri çok bu ilde maalesef.

Dürüst, doğru, ilkeli ve prensipli olanlar unutmayın ki her zaman kazananlardır. Kazanmayı sadece para, makam, vurgun, yolsuzluk, ihale den ibaret görenler bu dediğimi anlamazlar. Kendi geleceğini garantiye alanlar değil kentin geleceğini düşünenler kazanacaktır. Şimdi mi? Bilemem ama bir gün mutlaka böyle olacaktır.
 
İletişim E-Posta: - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

NASIL BİR BELEDİYE NASIL BİR BAŞKAN?
EĞİTİM VE TOKİ REZALETİ
VAN’IN VALİDEN BEKLENTİLERİ
PAYLAŞMAMI ZULÜM MÜ?
ALDATILDIK! ARTIK UYANALIM
BU KENTİN “KADERİNİN” NERESİNDEYİZ?
BASIN VE İDEAL BASIN
VANLILAR TOKİLERDE KERBELAYI YAŞARKEN!
HAYDİ, VAN AYAĞA KALK
DİKKAT DİKKAT VATSO SEÇİMLERİ YAPILIYOR
FUTBOL CİNAYETLERİ BİR YOL KAZASI MI?
SEÇİMLER VE TERCİHLER
VAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRܒNE AÇIK MEKTUP
ÜLKEME BAHAR GELMİŞ, KIŞA GEÇMİŞLER OLA…
NEWROZ’UN GÜCÜ MÜ
Sağlık Endüstrisi ve Hastanelerimiz
İMAR PLANI AÇMAZI
SORUNLARINDA BOĞULAN BİR VAN İSTEMİYORUZ
VAN’DA ÖNE ÇIKAN BELİRGİN MESELELER
'Van'da Eğitimin Dünü ve Bugünü'
DEPREMİN ACILARI GEÇTİ Mİ SANIYORSUNUZ…
Bu defa umutlanmalı mıyız?...
TEŞVİK YASASI ve VAN’IN GELECEĞİ
TOKİ Giderleri Vatandaşın cebini yakacak
VATSO'da Seçim yarışı
NASIL BİR GELECEK
İLİMİZDE YANDAŞ KADROLAŞMA, YÖNETİM VE SİSTEMLERİ
VAN GERÇEĞİ ve ‘HÜSEYİN ÇELİK’ FAKTÖRÜ
Yalanlarla Vurulan Zavallı Halkım
Diğer Yazarlar


Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Van )
Bugün
10°C - 20°C
Pazar
9°C - 18°C
Pazartesi
7°C - 17°C
Salı
8°C - 17°C
Namaz Vakitleri ( Van )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:2605:1712:5316:4720:1621:58

28 Mayıs 2016 Cumartesi
Tarihte Bugün
1348 - Türkler'in Rumeli'ye geçişi.
1862 - Sayıştay'ın kuruluşu.
2006 - Dünya Kıble Günü
Günün Sözü
Affetmek, zaferin zekâtıdır.
(Hz. Muhammed)
E-Gazete (Bizim Gazete)
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(151 Online) 0,45ms