Aman Dikkat! Bebeklerde ve Çocuklarda Rota Virüsü

İlk önce rota virüsünün ne olduğunu ele almak gerekir. Rota virüsü bebek ve çocuklardaki mide bağırsak enfeksiyonlarının en sık görüldüğü bulaşıcı bir rahatsızlıktır.

Aman Dikkat! Bebeklerde ve Çocuklarda Rota Virüsü
22 Ocak 2020 - 09:27

Bebeklerde ve Çocuklarda Rota Virüsü Enfeksiyonu Nedir?

İlk önce rota virüsünün ne olduğunu ele almak gerekir. Rota virüsü bebek ve çocuklardaki mide bağırsak enfeksiyonlarının en sık görüldüğü bulaşıcı bir rahatsızlıktır. 5 yaşın altındaki hemen hemen her çocukta enfekte olduğu görülmüştür. Bu virüs aşı ortaya çıkmadan önce tüm dünyada yaklaşık 2 milyondan fazla çocuğun hastanede tedavi edilmesine ve 500 binden fazla çocuğun ölümüne neden olmuştur.

Rota virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Virüse maruz kalındıktan sonra 48 saat içinde belirtileri başlar. İshal sarı sulu ve bol miktarda ayrıca kötü kokuludur. Bunun yanında kusma ve şiddetli ateşte görülür. Bu belirtileri gösteren hasta ağızdan yeterince besin alamayacağı için vücudun su kaybına neden olur.

Rota virüsü Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın rota virüsü olup olmadığını anlamak için hastanın dışkı öğreği alınıp tahlil yapılır.
Rota virüsünün Tedavisi Nasıl Yapılır?
Tedavide ishal kesmeye yönelik ilaçlar kullanılmaz. Amaç vücudun kaybettiği su, tuz ve şekeri yerine koymaktır. Kusması olan çocuklarda öğünler az az ve sık verilmelidir. Ağızdan özel olarak hazırlanmış tuzlu şekerli su karışımı verilir. Ayrıca yağsız yiyecekler tercih edilir. Yoğurt, pirinçli yoğurt çorbası, patates ve muz gibi ishale uygun besin maddeleri, bebeklerde ise anne sütü ve özel ishal mamalarına öncelik verilmelidir. Su kaybı olan ve kusan bebek ve çocuklar hastaneye yatırılıp damardan sıvı desteği yapılmalıdır.

Rota virüsünden Aşı Olarak Koruna bilinir mi?

Hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşı olduğu söylenmiştir. Aşının 4 CÜ aydan önce ilk dozunun yapılmış olması gerekir. En az 1 ay ara ile 2 doz yapılmalıdır. Aşı yüzde yüz değildir Ancak aşılı çocuklarda enfeksiyon daha hafif atlatıldığı görülmüştür.

Rota virüsü Bulaşıcı mıdır?

Rota virüsü çok bulaşıcı bir virüstür. Bulaşma insandan insana temas yoluyla geçer. Bulaştığı eşya ve gereçlerden ağız yoluyla sindirim yoluna girmesiyle gerçekleşir. Bu gibi virüsler toplu yaşanan okul, kreş gibi yerlerde olduğu için hijyene çok dikkat edilmesi gerekir. Hastalığın bulaşmasında rota virüsünün yapıştığı iç çamaşırlar, giysiler, oyuncak ve yatak çarşafları çok iyi şekilde yıkanmalıdır. Çocukları bu tür salgınlarda korumak için özellikle el temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Çocukların ve bebeklerin el ve vücut temizliğine önem verdiğiniz sürece çocuklarınızda sağlık problemi yaşanmaz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum