Bebeğiniz Henüz Yürümüyorsa korkmayın

Bebeklerin yürümeye başlaması değişkenlik gösterir. Bu yüzden, bebeğinizin yürümeye başlama zamanı ile diğer bebeklerin yürümeye başlama zamanı arasında kıyaslama yapılmaması gerekir. Bebeğinizin belirli sıklıklarla muayene edilmesi gerekir.

Bebeğiniz Henüz Yürümüyorsa korkmayın
22 Ocak 2020 - 09:30

Bebeğimin Henüz Yürümüyor Olması Normal Mi?

Bebeklerin yürümeye başlaması değişkenlik gösterir. Bu yüzden, bebeğinizin yürümeye başlama zamanı ile diğer bebeklerin yürümeye başlama zamanı arasında kıyaslama yapılmaması gerekir. Bebeğinizin belirli sıklıklarla muayene edilmesi gerekir. Bu muayeneler sonucunda doktorunuzun size vereceği tavsiyelere dikkatle uyunuz. Bu sayede bebeğiniz en uygun zamanda yürümeye başlayacak ve bu bebeğiniz için en sağlıklısı olacaktır.

Yürüme İlk Defa Ne Zaman Gözlenir?

Her bebek on birinci ve on sekizinci aylar arasında yürümeye başlamaz. Fakat genel olarak on birinci ve on sekizinci aylar arasında yürüme gerçekleşir. Bu bazı bebeklerde daha erken olabilir veya nörolojik veya başka sorunlar varsa bu daha geç görülebilir. İleri derecede vakalarda ise yürüme olayı hiçbir zaman görülmeyebilir. Yürüme olayından önce emekleme görülebilir. Her bebekte emekleme olayı görülmez. Bebeğinizde emekleme olayının görülmemesi sağlıksal açıdan bir sorun teşkil etmez. Emekleme olayı altıncı ayda görülebileceği gibi, bu bazı bebeklerde sekizinci hatta dokuzuncu ayda bile kendini gösterebilir.

Yürümeye Başlama Zamanını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bebeklerde yürüme olayının hangi zamanda başlayacağı genellikle nörolojik yani sinirsel etmenlere bağlıdır. Eğer bebekte sinir sistemi hastalıkları gözleniyorsa veyahut çocuk felci aşısı yapılmadıysa yürüme beklenenden de geç gerçekleşebilir. Bunun yanında beyinde oluşan iltihap (menenjit), ateşli hastalıklar, erken doğum, sinir sisteminde doğuştan veya sonradan oluşan bozukluklar, beslenme şekli gibi pek çok faktör; bebeğinizin yürümeye başlama zamanını etkileyebilir.

Hangi Evreden Sonra Tedavi Edilmesi Gereklidir? 

Bebeklerin yürümeye başlama zamanı değişkenlik gösterir. Fakat yürüme bir buçuk yaşından sonrasında da görünmüyorsa mutlaka bir uzmana tedavi ettirilmesi gerekir. Uzman doktor tarafından doğru ve sağlam bir anamnez (hastalığın geçmiş ve mevcut durumu hakkında hasta veya yakını tarafından doktora verilen bilgi) alınmalı ve sonrasında şüphelerin üzerine gidilip bir takım bulgulara ulaşılması gerekir. Bulgulara ulaşıldıktan sonra yürüme gecikmesine neden olan sorun saptanır ve ona göre uygun bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedaviler ilaç tedavisi olabileceği gibi, cerrahi tedaviler de olabilir. Tedavi yönteminin ne olacağı tamamen hastalığa sebep olan soruna bağlıdır. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum