Çocuklarda Yatak Islatma

Çocuklarda Yatak Islatma
13 Ocak 2020 - 21:03

Çocuklarda Yatak Islatma

Pek çok ailenin başını ağrıtan bu sorunu daha iyi anlayabilmek için sorun hakkında birazcık bilgi sahibi olalım; çocuklarda mesane kontrolü 1,5 yaş ila 2,5 yaş arasında başlar ve çişini tutmayı öğrenir, her çocukta bu süre değişkendir. Normal olarak bir çocuğun çiş kontrolünü öğrenmesi 5 yaşına kadar sürebilir zaten bu yaştan sonra hala çiş sorunu yaşanıyorsa bu durum hastalık olarak değerlendirilebilir.
       
Çocukken alt ıslatma sorunu olan anne babaların çocuklarında da bu sorunun görülme olasılığı yüksektir. Çocukluğunda her iki ebeveynde de alt ıslatma sorunu olmuş ailelerin %70-75’inde çocuklarda da bu sorun orta çıkmaktadır yani; sorun genetik olarak aktarılmaktadır(görülüyor ki çocuğunuza kızmaya fazla hakkınız yok). Yatak ıslatma sorunu erkek çocuklarda kızlara göre 4 kat daha fazla olmaktadır.

Çocuklarda alt ıslatma neden olur?

Alt ıslatma sorunu iki kısımda incelenmeli
Birincisi: çocuk şimdiye kadar hep altını ıslatıyorsa
İkincisi: 5-6 ay boyunca alt ıslatma olmamış şimdi tekrardan başladıysa
Birinci tiptekiler:bu tipteki sorunlar genellikle kalıtsaldır ve daha uzun sürebilir
• Çocuğun mesanesinde bir sorun olabilir, mesane kasları gelişmemiş olabilir
• Mesane genişlememiştir, mesane kapasitesi çok küçüktür
• Çocuğun gece uykusu çok derindir bu nedenle çişi gelince kalkamıyor olabilir
İkinci tiptekiler: bu tiptekilerde sorun geçicidir veya psikolojiktir
• Çocukta idrar yollarıyla alakalı bir hastalığın oluşması
• Çocukta şeker hastalığı başlaması
• Çocuk psikolojik olarak stres altındadır; yeni bir kardeşi olmuştur, bir şeyler çocuğu korkutuyordur.

NOT: Önceleri altını ıslatmayan çocukların yeni bir kardeşleri olduğunda altına ıslatmaya başlamaları bir savunma mekanizmasıdır. Bu durum psikolojide “gerileme” olarak bilinir; Çocuk kardeşinin kendisine rakip olduğunu, anne ve babasının artık onu sevmediklerini düşünür ve ilgi bulabilmek için tekrardan bebeklik günlerine dönmek ister bu nedenle altına işemeye başlar.

Çocuklarda alt ıslatmanın çözümü nedir?

Öncelikle bilinmesi gereken şey başta da demiştik; 5 yaşına kadar ki alt ıslatma sorunları hastalık olarak kabul edilmez(fiziksel bir problem yoksa) bu yaşı geçtiği halde altını ıslatan çocukların bir doktor tarafından muayene edilerek sorunun kaynağı tam olarak tespit edilmelidir. Bir de çocukta ne tip alt ıslatma sorunu yaşandığı belirlenmeli.
• Anne babalar bu sorunu yaşayan çocuğa karşı çok şefkatli olmalılar. Kesinlikle; kızmak, bağırmak, aşağılamak, ceza vermek çözüm olarak görülmemeli
• Çocuğa bunun bir sorun olduğu güzelce anlatılıp bu sorunu beraberce aşacağız mesajı verilmeli
• Altlarını ıslatmadan kalktıkları günlerde çocuklar ödüllendirilmeli fakat burada dengeli olmakta fayda var
• Çocuğun odasına bir çizelge asıp, kuru olarak kalktığı her gün için güneş çizmesi istenir, yaş kalktığı günler içinse bir bulut çizmesi istenir. Haftanın sonunda güneşler bulutlardan fazlaysa çocuğa ödül verilir. Bu şekilde zamanla bütün hafta güneşli olduğunda ödül verilerek çocuk alıştırılır.
 Gece yatmadan önce çocuğun sıvı alması engellenir
• İç çamaşıra tutturulan alarm sistemleri işe yarar sonuçlar vermektedir, bu cihazlar sayesinde birçok çocuk bu sorunda kurtulmuştur.
• Sabah temizlik yaparken çocuğun temizliğe yardım etmesi sağlanmalıdır bu şekilde sorunun ne kadar büyük olduğunu görmesi sağlanmalı.
NOT: anne babaların sıklıkla yaptıkları bir hataya karşı uyarı: çocuğunuzu gece 2-3 defa uyandırarak çişe kaldırıyorsanız dikkatli olun çünkü çoğu anne baba çocuğun uykusu tam açılmadan tuvalete götürüp çiş yaptır fakat çocuk tam olarak uyanmadığı için aslında; gece uyku sırasında çiş yapmayı öğrenir. Bu durumdan sakınmak için çocuğunuzu çişe kaldırdıysanız iyice uyanmasını ve bilinçli olarak çiş yapmasını sağlayın böylece daha başarılı olursunuz.
• Bu sorunun tedavisinde hap kullanılması veya hormon tedavisi alınması gerekiyorsa doktorunuzun bilgisi dışında başka bir işlem yapmayınız.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum