Depremin yaralarının sarıldığı Elazığ'da 8 bin konutun ihalesi yapıldı

Elazığ’da depremin ardından bugüne kadar yaklaşık 8 bin konutun ihalesi yapıldı. Sürsürü, Bizmişen ve Yazıkonak bölgesinde başlanan yaklaşık bin 500 konutun yapımı hızlanırken, en ağır hasarı alan Abdullahpaşa ve Mustafapaşa mahallelerinde de temel atma çalışmalarıa geçildi.

Depremin yaralarının sarıldığı Elazığ'da 8 bin konutun ihalesi yapıldı
17 Mayıs 2020 - 16:01

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremde Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybederken, 20 binden fazla konut ise ağır hasar gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un koordinesinde TOKİ Başkanlığı tarafından Elazığ'da 19 bin 190, Malatya'da 4 bin 544 olmak üzere toplam 23 bin 734 konut inşa edilmesi için başlatılan çalışmalar aralıksız sürüyor. Şu ana kadar planlanan konutlardan yaklaşık 8 bininin ihalesinin yapılması ile depremin merkezi Elazığ'da başlayan inşaat çalışmaları her geçen gün yeni yerler eklenerek devam ediyor. Depremden bir ay sonra TOKİ tarafından Sürsürü Mahallesi ile Bizmişen bölgesinde yaklaşık bin konutun yapımı hızlı bir şekilde başlatıldı. Ardından merkeze bağlı Yazıkonak beldesinde de 32 bloktan oluşan 381 konutun yapılması için start verildi. 2 aydır süren çalışma kapsamında 32 bloktan 15'inde kaba inşaat bitti. Ekim ayının ilk haftasında tamamen bitirilerek teslim edilmesi planlanan 381 konutta şu anda 250 kişilik ekip çalışmasını sürdürüyor. Bin 500 konutun hızla yükseldiği kentte depremin en çok hasar verdiği merkeze bağlı Abdullahpaşa ile Mustafa Paşa Mahallesi'nde ise temel kazımları başladı. Hızlı bir şekilde devam eden temel kazılarının hemen ardından her iki mahallenin dönüşümünü sağlayacak olan konutların inşaatlarının kısa sürede yükseleceği bildirildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum