Genel Başlıklarıyla İştahsızlık Nedenleri

İştahsızlık, kişinin fiziksel, psikolojik veya başka bir genel rahatsızlığına bağlı olarak, aç olduğu halde yada uzun süre acıkmadan yemek yememek istemesidir. Fazla yemek tüketmek günümüzde ne kadar önemli bir sorunsa iştahsızlıkta bir o kadar sorun olmaktadır. Bu makalemizde genel olarak iştahsızlığın nedenlerine bakmaya çalışacağız.

Genel Başlıklarıyla İştahsızlık Nedenleri
13 Ocak 2020 - 21:05 - Güncelleme: 13 Ocak 2020 - 21:08

İştahsızlık Nedir? Tedavisi var mı ?
İştahsızlık, kişinin fiziksel, psikolojik veya başka bir genel rahatsızlığına bağlı olarak, aç olduğu halde yada uzun süre acıkmadan yemek yememek istemesidir. Fazla yemek tüketmek günümüzde ne kadar önemli bir sorunsa iştahsızlıkta bir o kadar sorun olmaktadır. Bu makalemizde genel olarak iştahsızlığın nedenlerine bakmaya çalışacağız.

Genel Başlıklarıyla İştahsızlık Nedenleri

• Mide, bağırsak veya yemek borusu gibi sindirim sistemi organlarından kaynaklanan sorunlar.
• Depresyon(mevsimsel değişmelere bağlı depresyonlar)
• Ağır psikolojik travmalar( yakınların, sevdiklerin kaybedilmesi)
• Kişi üzerinde kaygı yaratan beklentiler(özellikle sınav dönemindeki öğrenciler)
• Yeme düzeni ve alışkanlığının değişmesi, beslenme yanlışlıkları.
• Uyarıcı veya uyuşturucu madde kullanımı
Evet genel olarak iştahsızlık nedenlerini bu 5 başlık altında toplamamız mümkündür.

Fiziksel Nedenlere Bağlı İştahsızlık

Fiziksel nedenlere bağlı iştahsızlığı madde madde inceleyelim
Beyin: Beynin yemek yeme ve iştahla alakalı bölgesinde oluşan bir urdan kaynaklanan iştahsızlık.
Ağız Sağlığı: ağız ve dişlerle alakalı bir problemden; sigara, alkol kullanımı veya sürekli sıcak içecekler tüketme nedeniyle dil üzerinde bulunan tat alma noktalarının(tat reseptörleri) hissizleşmesinden ötürü iştahsızlık.
Yemek Borusu: reflü veya başka nedenlerle yemek borusundaki sorunlardan ötürü iştahsızlık.
Mide: midede oluşan ülser, gastrit veya başka problemlerden ötürü iştahsızlık.
Bağırsak: bağırsaklardaki yaralar, ülserler veya emilim sorunlarından kaynaklaman iştahsızlık.

Ruhsal Problemlere Bağlı İştahsızlık

Aşırı Kaygı: Sınav kaygısı, yoğun iş hayatı, yüksek beklenti gibi nedenlerden ötürü kişin yemek yemeyi ikinci plana atması nedeniyle iştahsızlık.
Depresyon: çağımızın hastalıklarından olan depresyon birçok soruna sebep olduğu gibi iştahsızlık nedeni de olabiliyor.
Travma: yakınlardan birinin ani ölümü, beklenmedik zamanda işten çıkarılma, doğal afetler gibi travmaya sebep olan durumlar sonucunda da iştahsızlık görülebiliyor.

Yaşa Bağlı İştahsızlık

Çocuklarda iştahsızlık: Genelde her çocuk ebeveyni çocuklarının iştahsız olduğundan yakınır. Bunlardan en önemlisi geniz eti, mide problemleri ve psikolojik olabilir.
Yaşlılarda iştahsızlık: Yukarıda iştahsızlıkla alakalı yazılanların pek çoğu yaşlıların iştahsızlığının nedeni olabilir. Örnekleyecek olursak; Yaşla birlikte ağızda tat alma işlevi gören noktalar zamanla işlevlerini kaybederler. Artık yenilen yemekten yeterince haz alınamaz veya yaşa bağlı olarak genelde görülen mide ve bağırsak sorunları da yaşlılarda iştahsızlık nedeni olabilir, ilerleyen yaşla birlikte metabolizma hızı azalır bu nedenle de midenin çalışma hızı düşer haliyle buda iştahsızlık nedenidir.

İştahsızlık Bir Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Evet! bu mümkün. Ağız, yemek borusu, mide, bağırsak gibi organlarımızdaki bazı hastalıklar iştahsızlık nedeni olabilir. Mide veya bağırsak yaraları uzun süreli iştahsızlık nedeni olabilir. Hatta bazı kanserlerin belirtileri arasında iştahsızlık olduğu bilinmektedir bu nedenle 2-3 haftayı geçen iştahsızlık durumlarından şüphelenip bir hekime görünmekte fayda vardır.

İştahsızlı Nedeniyle Vücudumuzda Ne Gibi Problemler Oluşabilir?

Bilindi üzere birçok hastalığın nedenleri arasında dengeli beslenmeme veya gerekli vitamin ve proteinlerin alınmaması yatmaktadır. İştahsızlık nedeniyle alınması gereken protein ve vitaminler yeterince alınamadığı vücudumuzda bir takım problemlerin çıkması muhtemeldir.
İştahsızlık nedeniyle gerektiği kadar beslenemeyenlerin bağırsaklarında gaz ve hazımsızlık problemleri çıkabilir.
*Uzun süreli iştahsızlıklarda sinir sistemimizin düzgün çalışmasında gerekli olan yağlar alınamadığı için sinir sistemi problemleri olabilir. 

İştahsızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak yapılacak şey iştahsızlığın kaynağı belirlemektir. İştahsızlık neyden kaynaklanıyor; iştahsızlık nedeni psikolojik ise gerekli psikolojik yardımlar yapılır, iştahsızlık fiziksel bir rahatsızlıktan ileri geliyor ise ilk olarak bu problem giderilir. İştahsızlık nedeniyle alınamayan birtakım vitaminler, mineraller ve proteinler dışarıdan ek olarak takviyelerle kişiye verilmelidir bu şekilde vitamin ve proteinlerin eksikliğinden kaynaklanan diğer sorunların da önüne geçilmelidir. Yemek yemeye olan ilgiyi artırıcı bazı ilaçlar yani iştah açıcı bazı ilaçlarla kişi yemek yemeye teşvik edilir çünkü uzun süreli iştahsızlık nedeniyle kişinin metabolizması yavaşladığı için zamanla gıdalara olan ihtiyaç azalacaktır bu da iştahsızlığı daha da ileri bir boyuta taşıyacaktır.

iştahsızlığa iyi gelen bitkiler: 

* Ada çayı yapraklarından elde edilen ada çayı tozu iyi bir iştah açıcıdır.
* Anason tohumu: tohumların yenmesi iştah artırır
* Anason tohumlarından elde edilen anason yağı iştah açıcıdır, harareti söndürür.
* Biber ve enginar, iştahsızlığa karşı etkilidir.
* Ceviz yapraklarından yapılan çay iştahı açar, mideyi kuvvetlendirir.
* Sarı Kantaron otu iştahı açar, hazımsızlığa iyi gelir.
* Karabiber: oldukça etkili bir iştah açıcıdır, yemeklerde kullanılması iştaha iyi gelir. Hazımsızlığı iyi geldiği bilinmektedir.
* Kavun, kereviz, kimyon, maydanoz ve melisa otu iştah açıcı özelliğe sahiptir.
* Kırmızı yaban mersini: Meyvesiyle yapılacak olan komposto iştahı açar, vücuda zindelik kazandırır.
* Lavanta çiçeği: kesme şekere lavanta 3-4 damla lavanta yağı damlatıp yiyin göreceksiniz ki iştahınız açılacak ve hazımsızlık sorununuz azalacak.
* En iyi bilinen iştah açıcı Soğan'dır.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum