Hamilelikte Göz Sağlığına dikkat

Hamile kalmayı düşünen ya da hamile olan anne adaylarının, hamilelik boyunca dikkat etmesi gereken göz sağlığı kuralları vardır.

Hamilelikte Göz Sağlığına dikkat
22 Ocak 2020 - 09:25

Hamilelikte Göz Sağlığı
Hamile kalmayı düşünen ya da hamile olan anne adaylarının, hamilelik boyunca dikkat etmesi gereken göz sağlığı kuralları vardır.

Eğer hâlihazırda gözlerinizde bozuksa ve gözlük ya da lens kullanıyorsanız aşağıdaki uyarılara dikkat etmenizi öneririz.

Hamilelikte göz numaraları değişebilir. Bu, geçici bir durumdur ve doktora gidip yeni bir gözlük numarası almak için acele etmeyin. Doğumdan sonra görme sorununuz devam ederse numaranızı değiştirebilirsiniz.
Hamilelerde yüksek tansiyon, diyabet gibi hamilelik sürecine özel bazı hastalıklar baş gösterebilir. Bu hastalıklarla paralel olarak, göz numaralarında geçici değişiklikler meydana gelebilir. Adı üzerinde geçici değişiklikler, lütfen aksiyon almak için doğum sonrasını bekleyiniz.
Lens kullanımında çok dikkatli olunmalıdır. Her zamankinden daha temiz olunması, mikrop kapmalarına ve hamilelik boyunca incelen korneaya zarar vermemeye dikkat edilmelidir. Mümkünse hamilelikte lens kullanmaktan kaçınınız.

Yine gözlerde kuruluk, hamilelik dönemi boyunca yaşayabileceğiniz sorunlardan bir tanesi. Doktorunuza danışarak, suni göz yaşı damlaları kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Lazer Operasyon

Elbette hamilelik boyunca ve hatta emzirirken de, lazer operasyondan uzak durmalısınız. Anne ve bebek sağlığını tehdit etmediği sürece herhangi bir operasyon önerilmediği gibi, ertelenebilir bir operasyon olan lazerin uygulanması doğru olmayacaktır.

Nelere Dikkat Etmeli

Gebelik dönemi boyunca vücudun su tutuyor olması, vücuttaki tüm dengeleri değiştirdiği gibi, gözleri de etkilemektedir. Azalan su oranı korneanın inceliğini ve çapını da etkiler. Bu da hamilelerin bulanık görmesine yol açabilir. Bu durum genellikle doğum sonrasında yok olacak olsa dahi, şikâyetleriniz için bir uzmana görünmeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin.

Hamilelik döneminde, artan vücut ihtiyaçları için, mutlaka doktorunuzun önerdiği vitamin ve takviyeleri almalısınız. Yediğiniz yiyeceklere ve yasaklar listesine çok dikkat etmelisiniz. Bol bol su içilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Vücudun su tutmasıyla artan şişkinler ve diğer organlara da yansıyan şikâyetlerin, bol bol dinlenerek, stresten uzak durarak, olumlu ve güzel şeyler düşünerek, düzenli yürüyüşler yaparak dengelenebileceğini aklınızdan çıkartmayınız.

Düzenli Kontrollerinizi Yaptırmayı Unutmayın

Gebelikte hormonların ve duyguların vücudu ele geçirdiği ve tüm organların ve hatta hislerin değiştiğini unutmayın. Vücudunuzda size tanıdık gelmeyen pek çok şey yaşanacaktır. Çoğu, hamilelik sona erdiğinde kendiliğinden geçecektir. Yine de doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. Düzenli göz muayenesi yaptırmayı unutmayın.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum