Marmara Üniversitesi kursları izinsiz ve ihalesiz çıktı

27 Eylül 2019 - 16:22 - Güncelleme: 27 Eylül 2019 - 16:54

Marmara Üniversitesi bünyesinde yürütülen sürekli eğitim programlarının ihale edilmeden özel sözleşme ile Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izni olmayan bir firmaya verildiği ortaya çıktı. Sayıştay bu uygulama ile üniversitenin asli gelirini de firmaya bıraktığını vurgulayarak, “2018 yılı içerisinde düzenlenen eğitim programları neticesinde ilgili firma 1 milyon 472 bin 790 TL gelir elde ederken Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’ne 597 bin 510 TL ödeme yapmıştır” tespitinde bulundu.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, Sayıştay’ın Marmara Üniversitesi denetim raporunda, üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki (MÜSEM) işleyişi mevzuata aykırı bulundu. Raporda, MÜSEM’de özel bir kuruluşla işbirliği içerisinde eğitim ve sertifika programları düzenlendiği, bu işbirliğinin herhangi bir ihale yapılmaksızın hazırlanan sözleşmelere dayandırıldığı ve söz konusu kuruluşun eğitim faaliyetiyle ilgili yasal bir izne sahip olmadığı tespit edildi.

Raporda ayrıca eğitim programını organize eden firmanın bu faaliyetleri için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) herhangi bir izin almadığı da tespit edildi. MÜSEM’in sertifika programlarını MEB izni olmayan bir kuruluş eliyle yürüttüğü ve bu programlara ilişkin tahsilatın da üniversite adına ilgili firma tarafından gerçekleştirildiği sonucuna ulaşan Sayıştay denetçileri bu durumun yasal mevzuata uygun olmadığını saptadı.

‘ORTADA BİR HİZMET ALIMI YOK’

Konuya ilişkin açıklama yapan Marmara Üniversitesi, ilgili firmanın sadece eğitim programlarının tanıtılıp pazarlanması, katılımcı temini ve organizasyonuna ilişkin bir kısım işlerin yerine getirilmesinden sorumlu olduğu, eğitim faaliyetlerinin tamamen üniversite tarafından yapıldığı belirtilerek ortada bir hizmet alımı olmadığını ve bu durumun Kamu İhale Kanunu kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğini bildirdi. Ayrıca firmaların Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yasal izne sahip bulunmasının gerekli olmadığı, eğitim programları ile ilgili tahsilatların da MÜSEM tarafından yapıldığını ifade edildi.

‘SÖZLEŞME İLE OLMAZ İHALE GEREKİR’

Sayıştay üniversitenin savunmasına karşı yaptığı değerlendirmede, “Bu eğitim programları sadece ‘hizmet satımı’ şeklinde değerlendirilse bile söz konusu işin gelir getirici bir faaliyet olması sebebiyle yapılan sözleşmelerin Devlet İhale Kanunu kapsamında yapılması gerekmektedir. Yani bulgumuzda da ifade ettiğimiz üzere direkt sözleşme yaparak böyle bir işlemin tesis edilmesinin mümkün olmadığı düşünülmektedir” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum