Mide Ağrısında Erken Teşhis Hayat kurtarır

Mide ağrısı genellikle besin tüketiminin öncesinde veya sonrasında, kaburgalarımızın altında bulunan karında, bazen de sırt bölümüne doğru hissedilebilir. Mide ağrılarının net bir tanımı olmamakla beraber bazen ağrıların yanında yanma hissi de eşlik edebilir.

Mide Ağrısında Erken Teşhis Hayat kurtarır
14 Ocak 2020 - 21:09

Mide Ağrısı Nedir ? Sebepleri ve Tedavisi

Mide ağrısı genellikle besin tüketiminin öncesinde veya sonrasında, kaburgalarımızın altında bulunan karında, bazen de sırt bölümüne doğru hissedilebilir. Mide ağrılarının net bir tanımı olmamakla beraber bazen ağrıların yanında yanma hissi de eşlik edebilir. Bunun yanı sıra mide ağrılarının genel bir özelliği de batma hissi gibi bir ağrıyla paralel doğrultuda gelen ağırlık hissidir. İnsanların büyük bir kısmı yemek yedikten sonra karın veya mide ağrısı problemiyle karşılaşırlar. Bazen bu ağrılar yemek yemeden de ortaya çıkabilmektedirler. Bunun sebebi genelde fizyolojik nedenlerden ötürü olmasına rağmen duruma göre psikolojik nedenlerde etki edebilmektedir. Üzerinde durulması gereken şey, gerçekleşen mide ağrılarının, bir rahatsızlıktan dolayı mı oluştuğu yoksa normal herkesin karşılaştığı bir hazımsızlık probleminden dolayı mı olduğudur. Bu bilgiler doğrultusunda mide ağrılarının sebebi hastalık yüzünden ise erken teşhis konması mümkün olacaktır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin yardımıyla rahat ve başarılı bir tedavi dönemi geçirebilirsiniz.
Mide ve karın ağrıları özellikle safra taşı, mide kanseri, ülser, sinirsel hazımsızlık, gastrit gibi rahatsızlıkların belirtisidir. Eğer mide ağrılarınız bir iki gün boyunca aralıksız devam ediyorsa, profesyonel kişiler tarafından muayene edilmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Mide Ağrısının Nedenleri ve Sık Görülen Kişiler

Mide ağrısının psikolojik sebeplerinin dışında kişilerin hormonsal bozukluklarından, fark edemediği bir rahatsızlıktan dolayı veya düzensiz yemek yeme alışkanlıklarından dolayı gerçekleşme şansıda bulunmaktadır. Kişilerin mide ağrısı çekmesinin nedenlerini belirtecek olursak ilk başta gelecek neden kuşkusuz kişilerin gün içerisinde yaşadığı strestir. Ondan sonra hormonsal ve psikolojik sebepler, çevresel nedenler, kişinin bilmediği bir yemeğe karşı olan alerjik durumu da mide ağrısını tetikleyen faktörlerdir. Mide ağrılarının nedenlerini sadece bu işin eğitimini almış doktorlara başvurarak öğrenebilirsiniz.
Mide ağrıları genelde bütün insanlarda belli dönemlerde ve belli aralıklarda rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu ağrılar tüm hayatınız boyunca olabileceği gibi sadece belli dönemlerde de gözükebilir. Fakat mide ağrıları aileden gelen yatkınlığı olan kişilerde biraz daha sıklıkla görülmektedir. Sinirsel ve psikolojik sorunları olan kişilerin, gün içerisinde çok fazla stresle karşı karşıya kalan kişilerin çok sık aralıklarla mide ağrısı çektiği bilinmektedir. Düzensiz yemek yeme alışkanlığı olan kişilerde de mide ağrısı ciddi biçimde görülmektedir. Çok baharatlı veya yağlı beslenme düzeni olan ülkelerin insanlarında da mide ağrısı kronik olarak görülebilir.

Mide Ağrısı'nın Tedavisi

Mide ağrılarının tedavisinde en önemli faktör, mide ağrılarına sebebiyet veren durumu ortadan kaldırmak ve ilerleyişe göre ilaç tedavileriyle birlikte midenin zarar görmüş bölümlerini tedavi etmektir. Mide ağrılarının tedavisi esnasında, koruyucu tedavi uygulanması, mide ağrılarına neden olan durumların etkilerinin hafifletilmesi ve baskılayıcı önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Mide ağrısının tedavisinde uygulanan bu yöntemler doktor gözetimi altında gerçekleştirilir ve genellikle güzel sonuçlar alınır. Fakat daha önceden de belirttiğimiz üzere erken teşhis çok önemlidir. Çünkü hastalıklarda erken teşhis bazen hayat bile kurtarır.

Şifalı Bitkilerin Mide Ağrısı'na Etkisi : Nane, bal, tarçın ve papatya mide ağrılarına iyi gelmektedir. Bu sebepten dolayı, herhangi bir hastalık yüzünden olmadığına emin olduğunuz mide ağrılarınız için, hazırlayacağınız, nane ve papatya çayı mide ağrılarınıza iyi gelecektir. Bunun yanı sıra tarçın ve balı karıştırmakta etkili bir çözümdür.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum