Testis ağrılarının En büyük nedeni testis iltihabı

    Bilindiği üzere testisler erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Testislerde sperm üretilir, üretilen bu spermler dışarı atılana kadar burada bekletilir.

Testis ağrılarının En büyük nedeni testis iltihabı
14 Ocak 2020 - 00:43

Testis Ağrıları
    Bilindiği üzere testisler erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Testislerde sperm üretilir, üretilen bu spermler dışarı atılana kadar burada bekletilir. Testislerde, hem nazik yapıları hem de dış etkenlere açık olmalarından dolayı ağrılara sıkça rastlanmaktadır. testis ağrılarının birçok nedeni olabilir ve bu ağrılarda pek çok farklı hastalık belirtisi olabilir. Genel olarak testis ağrılarının nedenleri izah edelim

• Testis ağrılarına neden olan en büyük etken testis iltihaplarıdır.
• Özellikle bekarlık dönemlerinde görülen boşalma kasılmalarının boşalma ile sonuçlanmaması nedeniyle oluşan gerginlik veya sperm birikmeleri. 
• Yanlış oturuş pozisyonları nedeniyle testislerin sıkışması.
• Çeşitli sportif aktiviteler; özellikle futbol, karate vb nedeniyle testislerin darbe alması. Şiddetli darbeler sonunda bir muayene yapılması yararlı olacaktır.
• çok dar veya çok bol kıyafet seçimi nedeniyle ağrılar.
• iç çamaşır çeşidinin değiştirilmesi mesela; önceleri dar slip giyen biri daha bol olan bokser (baksır) giymeye başlayınca testis ağrıları çekebilir; çünkü testisler aşağı sarkacak ve bu da alışkın olmayan kişiye ağrı verecektir.

Not: yukarıda da bahsetmiştik, pek çok hastalıkta testis ağrılarına neden olur. Bu hastalıklardan ; testis dönmesi, testis varisi de denilen “varikosel” gibi bazıları testislerde işlev kaybına neden olmakta bu nedenle testis ağrılarını basite almamak gerekir.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum