Van Valiliği, 66 polis hakkındaki 'işkence soruşturmasına' izin vermedi

Van'da polisin işkencesine maruz kaldıklarını belirten 8 kişilik Şahin ailesinin talebiyle başlatılmak istenen soruşturma Van Valiliği tarafından geri çevrildi.

15 Eylül 2019 - 23:33 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 00:25

Van’da ev baskını ve gözaltı sırasında sistematik işkenceye maruz kaldığını ifade eden Şahin ailesinin suç duyurusu üzerine 66 polis hakkında “görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla başlatılmak istenen soruşturma için Van Valiliği’nden izin çıkmadı.

ŞAHİN AİLESİNDEN BEŞ KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Van’ın merkez İpekyolu ilçesine bağlı Yalımerez Mahallesi’nde 14 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ev baskınında Ayfer, Abdulbaki, Ayhan, Abdullah ve F. Şahin ile Şehriban Mamuk ve Dilan Görür gözaltına alınarak, 4 gün boyunca Van TEM ile Çocuk Şube’de tutulmuştu. Ev baskınında ve gözaltında sistematik olarak işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını beyan eden Şahin ailesinden 5 kişi tutuklanmıştı.

66 POLİS HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

F. Şahin’in işkenceye uğradığını söylemesinin ardından avukatları, “görevi kötüye kullanmak” nedeniyle 66 polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunu kabul eden Cumhuriyet Başsavcılığı, Van Valiliği’ne yazı göndererek, 66 polis hakkında soruşturma izni istedi. Valilik ise bu talebi reddetti. Valilik, “rutin kolluk kuvvetlerinin kanunların kendilerine verdiği yetkiye dayanarak kademeli, orantılı güç kullandığını” belirtilerek, polisin F. Şahin’i darp etmediğini ve F. Şahin’in “memurlara mukavemet ettiğini” iddia ederek, soruşturmaya izin vermedi.

Valiliğin soruşturmaya izin vermemesi üzerine Şahin ailesi avukatları, Erzurum İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum